• Papicha

    Papicha

    ★★★★

    90'ların sonunda Cezayir'de geçen film, radikal İslamcıların Cezayir'i ele geçirdiği dönemi ele alıyor. Başroldeki Lyna Khoudri'nin başarıyla canlandırdığı Nedjma ve üniversite arkadaşları üzerinden kadınların yaşadığı baskılar anlatılmış. Film çok sürükleyici ve dramatik. Gerçek hikayeler izlemek isteyenler için harika bir seçim olacak. Başı açık gezen kadınların cezalandırıldığı, duvarlara radikal İslamcı sloganların yazıldığı bir dönemi izliyoruz. Başroldeki Nedjma bir moda tasarım öğrencisi ve en büyük hayali okulda bir defile düzenlemek. Ülkenin gittikçe zorlaşan şartları Nedjma'nın önüne engeller çıkarıyor. Film boyunca bu mücadeleye tanık oluyoruz.

  • The Major

    The Major

    ★★★★

    Mayor, 1981 doğumlu Rus sinemacı Yuriy Bykov’un 2013 yapımı filmi. Kendisi bu filmde hem yönetmen hem oyuncu hem de besteci olarak yer alıyor. Filmde 24 saat içinde bir komiserin başından geçen olayları izliyoruz. Komiser Sobolev, eşinin doğumuna yetişmek üzereyken tamamen hatalı olduğu bir trafik kazası sonucu bir çocuğun ölümüne yol açıyor. Bu andan itibaren Sobolev'in yaşadığı vicdani ikilemi izliyoruz. Yönetmenin diğer filmi olan The Fool'da yerel idareciler üzerinden işlenen bürokratik yozlaşma bu filmde polis teşkilatı üzerinden hikayeleştiriliyor. Kimsenin masum olmadığı,…

  • Atlantics

    Atlantics

    ★★★★

    Atlantique, Senegal asıllı Fransız yönetmen Mati Diop‘un ilk uzun metraj filmi. Film göçmen sorunu, sınıf çatışması, Senegal'in erkek egemen muhafazakar kültürü üzerinden ilerliyor. Claire Mathosn’un muazzam görüntü yönetmenliğiyle baskıcı atmosferi sonuna kadar hissedebiliyoruz. Fatima Al Qadiri’nin besteleri de çok başarılı. Film bittikten sonra uzun süre müziklerini dinledim. Atlantique, ücretlerini alamayan Senegalli işçilerin yeni bir umut adına teknelere atlayıp gitmesiyle başlıyor. Türler arası geçişi de başarıyla yapan, bunu yaparken seyirciyi metafora boğmayan bir film izliyoruz. Kimi zaman bir mülteci dramı, kimi…

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★

    film bir liseden başlayarak salem şehrindeki herkesin özel bilgilerini internette ifşa eden hackerın yol açtığı olayları anlatıyor. euphoria benzeri kamera açıları ve hareketli bir kurgusu var.

  • Undine

    Undine

    ★★★½

    bizi zaman yenecek
    ve anılar kalacak...

  • Filth

    Filth

    ★★★★

    But I'm a creep, I'm a weirdo...

  • My Child

    My Child

    ★★★★★


    Yönetmenliğini Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Can Candan’ın yaptığı Benim Çocuğum ilk olarak 2013 yılında !f İstanbul kapsamında izleyicilerle buluştu. Belgesel, LİSTAG (Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları Derneği) ailelerinin anlatımlarına yer veriyor. Belgesel ailelerin neler yaşadıklarını tüm aşamalarıyla anlatıyor. Çocuklarının kendilerini aile bireylerine açmasından, ailelerin inkar ve kabullenme süreçlerine kadar tüm ayrıntıları görüyoruz. Belgesel, LGBT bireylere ailelerinin gözünden bakmasıyla sinemamızda bir ilk. Aileler çocuklarının cinsel yönelimini ilk fark ettiklerindeki anları tüm açıklığıyla anlatıyor. Önce inkar süreci…

  • In the Fade

    In the Fade

    ★★★½


    Fatih Akın’ın yazıp yönettiği, ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisinde Altın Küre kazanan “Paramparça” (Aus dem Nichts) Türk eşi Nuri ve altı yaşındaki oğlunu bombalı saldırıda kaybeden Katja’nın adalet arayışını anlatıyor.
    Akın, filmini üç ayrı bölüme (‘Aile’, ‘Adalet’ ve ‘Deniz’ başlıkları altında) ayırıyor. İlk bölümde olayın ardından büyük şok yaşayan Katja’nın ölümü kabullenmesini ve hayattan kopmaya yaklaştığını görüyoruz. Yaşananları film boyunca Katja’nın bakış açısından izliyoruz. Katja’nın polis sorgusu filmin derdinin ne olacağına dair bilgiler sunuyor. Polisler, Katja’nın ölen eşi Nuri…

  • Hidden Agenda

    Hidden Agenda


    Hidden Agenda (1990), Ken Loach’un Kuzey İrlanda sorununa değinen çarpıcı filmlerinden biri. Film, Demir Leydi lakaplı Margaret Thatcher döneminde İrlanda’da geçiyor. Başrollerde Dedektif Paker rolünde Brian Cox ve insan hakları savunucusu Ingrid Jessner rolünde Frances McDormand’ı görüyoruz. Belfast hapishanelerindeki insan hakları ihlallerini incelemekle görevli Amerikalı çiftten biri Thacher’in de içinde olduğu önemli bir kaset ele geçirir. Bir süre sonra ise karanlık bir cinayete kurban gider. Olayı soruşturmak için Dedektif Peter Kerrigan (Brian Cox) soruşturmaya atanır. Başlarda cinayeti çözmek için kararlı…

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

    2008 yılında çektiği In Bruges filmiyle tanınan Martin McDonagh’ın son filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri özgün senaryosu ve güçlü karakterleriyle ön plana çıkıyor. Ebbing isimli hayali bir kasabada geçen film, kızının vahşice öldürülmesinden sonra adalet arayışına çıkan Mildred Hayes (Frances McDormand) karakterinin mücadelesine odaklanıyor. Mildred Hayes, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen suçluların ortaya çıkmaması üzerine kızının öldürüldüğü yolun kenarındaki reklam panolarını kiralıyor. Panolara yazdığı yazılarla kasabanın sevilen polis şefi William Willoughby'u (Woody Harrelson) hedef alıyor. Polis şefi William Willoughby’ın…

  • The Nile Hilton Incident

    The Nile Hilton Incident

    ★★★½

    Mısır asıllı İsveçli yönetmen Tarik Saleh üçüncü filmi The Nile Hilton Incident’ın arka planında Arap Baharı döneminde Kahire sokaklarında yaşanan isyanlar var. Filmin kendisine başlangıç noktası olarak seçtiği 17 Ocak 2011 tarihi, Tunus Devlet Başkanının ülkeden kaçtığı tarihtir. Tahrir’deki ayaklanmaların öncesinde şarkıcı bir kadını Hilton Oteli’nde öldürülür. Cinayete otel çalışanı Sudanlı bir göçmen kadın şahit olur. Görgü şahidi olan göçmen kadın Selwa filmin göçmenler hakkında söylediği sözlerin de bir parçası. Selwa üzerinden Mısır’daki göçmenlerin statüsünü de görüyoruz.
    Polis şefi Nureddin…

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★

    aklıma biri gelecekse elim hep sana gidiyor