Canine has written 15 reviews for films rated ★★ .

  • #Alive

    #Alive

    ★★

    Just a typical Zombie movie.....

  • Possum

    Possum

    ★★

    that's Tobey Maguire after Spiderman 4 got cancelled..............

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★

    I'm so fu*king angry......i would give it one star more if someone mutilated those two fu*king bustards.....this is totally sick....

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★

    stop making anymore Fast and Furious movies.......XD

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★

    the movie was really vividly colorful but still a disaster.....just couldn't believe that Ang Lee directed this movie...

  • Upstream Color

    Upstream Color

    ★★

    I watched the whole film at 2X speed and I'm not feeling guilty........

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★

    melodramatic, childish and cringe.....

  • Carol

    Carol

    ★★

    i don't know why the director lead it to sexual attraction when it can be portrayed as mother daughter love.........and more to say Carol was not alcoholic, insane or mentally challenged ...then way the hell anyone would take those obscure decisions ruining the life of that young girl and also hers without thinking about the final resolutions ....and sorry if my thoughts hurt anyone.........

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★

    those dances give me creeps instead of courage .....feels so perturbing.........don't know may be I am not of those viewers who can feel these........but the dancer could certainly feel that.....the whole environment of the movie was so disquieting...like a nightmare........

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★

    and yap you made a marriage ceremony more embarrassing than ever......the movie was so slow......

  • All the Bright Places

    All the Bright Places

    ★★

    just a typical Netflix movie........i only watched this movie for Elle Fanning.....peace....

  • The Interview

    The Interview

    ★★

    they should interview Aladeen, the supreme leader of Wadiya instead of Kim.....and make more funny jokes....