Canine has written 15 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Memoir of a Murderer

    Memoir of a Murderer

    ★★★★½

    A fantastic murder mystery crime thriller....just enjoyed it a lot...a must watch.....

  • Rendition

    Rendition

    ★★★★½

    Jake Gyllenhaal looks dope in suit.........

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    really a fine touch of art.......after a long time Netflix provided such a classy movie........simply the best movie of this year so far..........

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

    Oh man the acting was just up to the zenith….and if it is about screwing plays, Norton will do it with his upmost passion(no offense he is one of my favourite actors ).. its so like metaphorical, so beneath its external veil....admirable making, casting and so forth...

  • Timecrimes

    Timecrimes

    ★★★★½

    perfectly loop closed.....perfect thriller....

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★½

    Voila....
    In view a humble vaudevillian veteran cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of fate. This visage, no mere veneer of vanity is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a bygone vexation stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin vanguarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition. The only verdict is vengeance, a vendetta held as a votive not…

  • Mary and Max

    Mary and Max

    ★★★★½

    such a heart touching depiction of two penfriends emotions.. so beyond their letters........loved it....

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★★½

    nice movie....

  • A Moment to Remember

    A Moment to Remember

    ★★★★½

    .

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★½

    A pure portrait of the western.....and those blood splashes a bliss to your eyes..........perfect making.......

  • Ittefaq

    Ittefaq

    ★★★★½

    Perfect story and making.....must say the invisible guest lit......

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★½

    the name of the movie stands perfect......