Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monster

Monster

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Edit this entry  
07
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Edit this entry  
05
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
i am doll parts

i am doll parts

2021
×
Edit this entry  
01
Capote

Capote

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manufractur

Manufractur

1985
×
Edit this entry  
22
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rosary

The Rosary

1913
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
14
The Beasts

The Beasts

2022
×
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
07
All Dirt Roads Taste of Salt

All Dirt Roads Taste of Salt

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maestro

Maestro

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry