Sort by

Wes has logged 320 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Edit this entry  
06
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★½
Edit this entry  
02
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cam

Cam

2018
×
★½
Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Note

Death Note

2017
×
½
Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Edit this entry