Sort by

Wes has logged 134 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aftermath

Aftermath

2019
×
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Your Girlfriend

Your Girlfriend

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
22
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry