Sort by

Wes has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Peek

Don't Peek

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★
Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Edit this entry