Sort by

Wes has logged 229 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Megan

Megan

2018
×
Edit this entry  
26
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
Read the review Edit this entry  
12
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry