Sort by

gabriel has logged 572 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Art History

Art History

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bug

Bug

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RR

RR

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Metal Veins

Black Metal Veins

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dreamseller

The Dreamseller

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Mornings of the World

All the Mornings of the World

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
11
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Dragon

The Christmas Dragon

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Turning Wind

The Turning Wind

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry