gabriel has logged 61 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bubble

Bubble

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cutie and the Boxer

Cutie and the Boxer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Urbanized

Urbanized

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
She Sang of Destruction

She Sang of Destruction

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Void

Void

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry