Cappie has logged 767 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detention

Detention

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil You Know

The Devil You Know

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Garden Party

Garden Party

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Closed Circuit

Closed Circuit

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Voodoo Possession

Voodoo Possession

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
The Poker House

The Poker House

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
A Case of You

A Case of You

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
As I Lay Dying

As I Lay Dying

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Angels Sing

Angels Sing

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Night

The Good Night

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Veteran

The Veteran

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom

Phantom

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Crave

Crave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moontide

Moontide

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Noir

Hotel Noir

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Morgan's Last Love

Mr. Morgan's Last Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil's Chair

The Devil's Chair

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Just Add Water

Just Add Water

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Touch

Dark Touch

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Jug Face

Jug Face

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All Things To All Men

All Things To All Men

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Feeling Minnesota

Feeling Minnesota

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contracted

Contracted

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Open Grave

Open Grave

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Flesh and Bone

Flesh and Bone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malone

Malone

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry