Cappie has logged 64 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Riding Shotgun

Riding Shotgun

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Incident

The Incident

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonraker

Moonraker

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Partysaurus Rex

Partysaurus Rex

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Cruising

Cruising

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Torque

Torque

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death Sentence

Death Sentence

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gambit

Gambit

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry