Cappie has logged 48 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snitch

Snitch

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cat Piano

The Cat Piano

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Presidio

The Presidio

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glory

Glory

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aftershock

Aftershock

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fired Up!

Fired Up!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Street of Chance

Street of Chance

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parental Guidance

Parental Guidance

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God

Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry