Sort by

Cappra has logged 290 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tag

Tag

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
28
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Every Day a Good Day

Every Day a Good Day

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Sexmission

Sexmission

1984
×
★★
Edit this entry  
25
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Whispering Sands

Whispering Sands

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Banyu Biru

Banyu Biru

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
What They Don't Talk About When They Talk About Love

What They Don't Talk About When They Talk About Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
When the Last Sword Is Drawn

When the Last Sword Is Drawn

2002
×
★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
The Runner

The Runner

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★
Edit this entry  
16
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Viy

Viy

1967
×
★★★
Edit this entry  
09
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry