• Fight Club

    Fight Club

    ★★★★½

    What was the problem with making soap

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    Made significantly better by the company

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    fucking exquisite 100/100

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    i pressed the skip 10s button a lot more times that i would have liked to. great critique though

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★

    i couldn’t understand 15% of what venom was saying

  • Flipped

    Flipped

    ★½

    horribly predictable and the characters are absolute losers. also the voiceover style is so bad it’s so BAD!!!!

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★½

    f you f you f you f you

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    fucking stellar
    i am incredibly picky about my romance movies and i thought this one was so full of… everything. i don’t really know how to explain it, but everything felt purposeful. everything felt tied together, from the clothing to the score to the subtle body language to… everything. incredible.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★

    Lol

  • The Witch

    The Witch

    ★★★

    anya taylor joy looks too good in this movie

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★

    ending was unsatisfactory

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    beautiful satire with high highs and low lows. beautifully done, executed incredibly well.