mike has logged 171 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Edit this entry  
01
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Due Date

Due Date

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Eagle Eye

Eagle Eye

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
18
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★★
Edit this entry