Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Play

Play

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Workforce

Workforce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mothers' Instinct

Mothers' Instinct

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Parallel

Parallel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry