• Tampopo

    Tampopo

    ★★★★½

    This film IS a delicious bowl of ramen.

    The main story follows Tampopo and Goro trying to nail the perfect Japanese noodles, and is spiced up by the side stories or vignettes that accompany it. Like a good ramen, where the main focus is the noddle itself, and it’s spiced up by all the other ingredients that accompany it in the bowl.

    Juzo Itami, you’re a master of the craft.

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    #FreeBritney Bitches!!!

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★★

    Great movie with great performances, amazing dialogue and beautiful cinematography. 

    Zendaya is a powerhouse.

                                  Thank you, Marie.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

    Sometimes I also feel like I don’t know where home is.
    ...I’m still searching

    What a film. Everything is dialed. From the music to the production design to the story. It just gets better with every re-watch

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★½

    Fresh

  • C.R.A.Z.Y.

    C.R.A.Z.Y.

    ★★★★½

    Wow to everything. Adding this to all time favs

  • Last and First Men

    Last and First Men

    ★★★★

    This film, this piece of art, could easily be three separate and masterful works.

    Copied from @thediegoandaluz:
    “It is unfortunate that parallel to the title, this is the last and first film that Johann Jóhannsson was able to make before his untimely passing. While it can be lamented what could have been, we should be more than grateful that he was able to leave us a visionary work of art that those who have seen it will remember for years to come.”

  • Host

    Host

    ★★★

    I admire immensely the fact that these folks made a film during the pandemic and it was entertaining, effective, and scary.

    I feel like the setup could’ve been shorter due to the length of the film. It took quite a while to get into the story itself, although the relationships between the characters were setup In a pretty smart and organic way. In the other hand I appreciate that they didn’t try to stretch the film to make it a 90 minute film.

    They knew what they were doing and they did it right.

    Pretty kick ass

  • Workforce

    Workforce

    ★★★½

    A subtle yet powerful portrayal of social injustice and the clash of social classes.

    Looking forward to what David Zonana will bring next.

  • Mandibles

    Mandibles

    ★★★★

    What a ride! I loved this film.

    Crazy funny, irreverent, original and fresh. Dupieux tells a beautiful story with a relevant message about friendship through humor, two stupid friends and a giant fly they find in their trunk.

    I haven’t read too many reviews about Mandibules but I think the cinematography deserves some praise. While it may seem simple and ordinary, the camera placement and composition were beautiful and with intention. The performances were so good. Crazy good. STUPID good.…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★

    Take a nap before watching or you’ll inevitably find yourself taking a nap the first 30 minutes of this film.

    This movie might be a good example of why most directors need to work with an editor to finish their film. The first half felt dull and empty. Poetic and visually interesting but boring nonetheless. Performances are great and the cinematography gave me something to get hooked to.

    I almost feel like the second half should been the start of…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Relevant. Funny. Timely. Poignant. Intelligent. Enjoyable.

    Wow, lots to unpack here. Lots to love. I could watch this movie again anytime soon. As everyone has said, Carey Mulligan delivered one of her best performances yet and a career defining one in my opinion. 

    I hear/read a lot of people talking negatively about the tonal shifts. I liked them. I think they are smart and avid. They are well crafted.

    What a film.
    Watch it. Love it. Repeat.