Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Disney Holiday Singalong

The Disney Holiday Singalong

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry  
29
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
25
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry