• Grease

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★½

  • Robin Hood

    ★★★★½

  • American Graffiti

    ★★★★★

  • The Aristocats

    ★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Cinderella

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★

  • Despicable Me: Minion Mayhem 3D

    ★★★