• Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    I’m a complete and utter wreck every time I watch this movie.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    Finally showed it to my dad cause he loves jazz so I figured he’d appreciate that about the movie, but when it ended he didn’t talk about the movie at all, just jazz.

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★½

    The performances are great, it totally hits me in the feels, the effects are incredible, and the score is even better—integral to the film and just one of my favorites of all time—but 6 years after having seen it for the first time I STILL don’t know what the fuck is going on.
    I love Nolan and all of his other movies, but this one just frustrates the hell out of me. Other “complicated” movies such as Arrival or Synecdoche,…

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    Finally watched it in full. I missed some 50 minutes (the second half of the second act and the first half of the third act) in high school, where I first watched it in my film class. 
    My impressions now are practically the same they were then.
    I’m not well versed at all in older films but this feels so modern. It feels more like an 80’s film rather than something made in the 60’s! It’s pretty hysterical, the performances are great, I looove the transitions, and of course the soundtrack is absolutely killer.

  • The Platform

    The Platform

    ★★★

    It was good but the commentary was just so on the nose it was kind of eye roll inducing.

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★★

    I know that 90% of this went over my head but it still increased my depression tenfold. This film just hurts. It’s unlike anything I’ve ever seen, and to be honest, I’m surprised I kept watching, but I’m glad I did. This is one of the only movies (if not the only) I’ve seen that has no clear, apparent beauty in it— hardly any levity and genuine moments of joy; not only for the characters, but for the viewer as well. I’m at a loss as to what to say but I think I’ve said everything I can say about it at this point.

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★★★

    This movie’s soundtrack was perfect, but I feel like Bizarre Love Triangle by New Order was just BEGGING to be used in this.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★★

    Ya know, this movie was moving along juuuust fine. Then the movie had a scene that took place in a restaurant and it literally made my jaw drop and took it to the next level. Then it had a scene in a corridor that took it to a level I didn’t even know existed. And the ending? Cherry on top of the icing on the cake.
    This movie executed the idea of a creep with the ability of invisibility perfectly.…

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    This was fun! Impossible not to love Margot as Harley, she’s so passionate about the character and clearly has a lot of fun with it, as does the rest of the cast. Got Scott Pilgrim vs The World vibes here and there, and slight Tarantino vibes with the Huntress flashbacks. Colorful and fun. First 2020 movie...3 months in lmao.

  • Control

    Control

    ★★★★½

    Heart-wrenching.

  • Road to Roma

    Road to Roma

    ★★★★½

    Too many good quotes by the maestro himself in this so I won’t even bother writing them down, just watch it, it’s worth it.

    Yeah awards don’t matter or whatever we say on here, but words simply cannot express the disappointment I felt when Roma didn’t win best picture. Now, I’m Mexican, but obvious bias aside, I do genuinely think it deserved best picture. At least over fucking Green Book.
    I’m so glad they didn’t fuck it up with Parasite…

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    Jesus christ I’d almost forgotten what an absolute fucking masterpiece this is.