• Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★★

    I’m not a massive Taylor Swift fan, I only really  started listening to her music a couple of months ago, but I have a lot of respect for her and it’s nice to see her doing better and see how much she’s grown as a person. This was a very endearing watch.
    I-Imma go stream Lover now.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Here’s the short review:
    Very self indulgent, yes, but if you are a fan of Tarantino, and/or the lead actors, and/or Hollywood, and/or that 60’s-70’s aesthetic, this movie is just an absolute dream. 

    Here’s more on the film:
    Even if you are not particularly interested in any of the things listed above, it’s hard not to fall in love with this incredibly charismatic and memorable cast of characters. This is in part due to the great writing, but also the…

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    It kinda felt like one of those music biopics but instead of being in a band he’s a stockbroker.
    The ham scene is up there with the overdose scene from Pulp Fiction.
    Peak Leo.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    Watched it at the theater this time so the only thing I didn’t like was the fact that I couldn’t openly weep and have a total emotional breakdown cause doing that in public isn’t gucci.

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    Self care. 😌

    I had 3 big takeaways watching this again, I now present them to you.
    1. TELL ME they did NOT get the inspiration for Rey’s Star Wars outfit from Tina Weymouth here. I won’t believe it for a second.
    2. I don’t necessarily want this but Hollywood is high on band/artist biopics atm, so if they made a Talking Heads movie, cast Cillian Murphy as David Byrne pls.
    3. Life During Wartime is my favorite live performance of any song ever.

  • Greener Grass

    Greener Grass

    ★★★★

    i–

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    Did this film make me cry so much, to the point where I was practically bathing in my own tears by the end? Yes, yes it did.
    Hilarious, heartbreaking, and beautiful. I luv Taika.
    Real talk tho, I did tear up a lot during the second half of the film, but when the ending song kicked in...yeah, absolute waterworks. Couldn’t think of a better song, and a better way to use that song. Pure perfection.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★½

    Wow. Such, such a worthy sequel to The Shining. This is a film that doesn’t mind taking its time and fully embraces and even elevates the original while pulling some new tricks of its own. The cast is great, especially Rebecca Ferguson, and it totally succeeds in creating a good creepy, eerie horror atmosphere, with some moments that were just straight up hard to watch. Also gotta shoutout Ewan McGregor for really establishing Danny Torrance as a likable, and dare I say iconic character.

  • Where'd You Go, Bernadette

    Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

    So I read the book earlier this year in anticipation for this film, and although seeing it all unfold on the screen knowing the story probably made it a more fun and satisfactory viewing experience, I think regardless of whether or not you read the book, it’s still an enjoyable film. There’s just too much talent on and off the screen to not have a good time with it (I mean c’mon, Cate Blanchett, Kristen Wiig, Richard Linklater...literally a dream),…

  • Crawl

    Crawl

    ★★★½

    Student athletes vs. natural disasters and dangerous animals is my new favorite genre.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    The cool thing about this movie is that you can avoid replying to people for an indefinite amount of time; days, weeks, months— literally as long as you want, and when you finally feel like replying, you just have to say “sorry, I finally finished The Irishman,” and they’ll understand, they can’t get mad. Issa free pass baby. Thanks, Scorsese.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Watched it on Christmas cause, you know, nothing says Christmas more than a drunken, farting Willem Dafoe and an even more drunk, paranoid Robert Pattinson who are most likely either going to kill each other or bang by the end of the movie. In a lighthouse. What a masterpiece.