Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostland

Ghostland

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Human

Almost Human

2013
×
★★
Edit this entry  
31
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spell

Spell

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Holes: The Edge of All We Know

Black Holes: The Edge of All We Know

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cadaver

Cadaver

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry