carlosxmartinez has logged 114 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

2020
×
Edit this entry  
21
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
Edit this entry  
21
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★
Edit this entry  
18
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
French Water

French Water

2021
×
Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Honeydew

Honeydew

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★½
Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drama/Mex

Drama/Mex

2006
×
★★
Edit this entry  
23
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come True

Come True

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry