Sort by

carlyxcx has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dream House

Dream House

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Second Act

Second Act

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry