Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
carlyxcx

carlyxcx

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for carlyxcx
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • carlyxcx’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse 2023

    ★★★★★ Watched 01 Jun 2023

    INCREDIBLE, IDK HOW THEY TOPPED THE FIRST ONE BUT THEY DID IT FOLKS

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3 2023

    ★★★★★ Watched 04 May 2023

    not even sorry about giving a Marvel movie 5 stars because i cried my eyes out and loved that so much

  • Soft & Quiet

    Soft & Quiet 2022

    ½ Watched 15 Jan 2023

    wish I could rate this zero stars, didn’t even make it to the end

  • The Fabelmans

    The Fabelmans 2022

    ★★★★½ Watched 01 Dec 2022

    the final shot really sealed the deal, this movie is IT!!

  • The Menu

    The Menu 2022

    ★★★★ Watched 30 Nov 2022

    i love smores though…

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★½ Watched 30 Apr 2022

    Paddington 2 stans rise 😤

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched 05 Mar 2022

    really fuckin awesome

  • Black Widow

    Black Widow 2021

    ★★★★ Watched 18 Jul 2021

    florence pugh…be my wife

  • In the Heights

    In the Heights 2021

    ★★★★ Watched 16 Jun 2021

    incredible, i would die for abuelita

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II 2020

    ★★★★ Watched 28 May 2021

    i had chest pains the whole damn time

  • Super Dark Times

    Super Dark Times 2017

    ★★★½ Watched 18 Jan 2021

    it was indeed a super dark time

  • Unaccompanied Minors

    Unaccompanied Minors 2006

    ★★★★ Added

    I love this cheesy ass movie so much

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.