Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Girls Just Wanna Have Blood

Girls Just Wanna Have Blood

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Catcalls

Catcalls

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaks

Freaks

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grudge

The Grudge

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
School Spirit

School Spirit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Demons Never Die

Demons Never Die

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonwalkers

Moonwalkers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Highway

Highway

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry