• Girls Just Wanna Have Blood

    Girls Just Wanna Have Blood

    Feels like a bad attempt to recreate the magic of Jennifer’s Body and All cheerleaders die.

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Wasn’t sure how to feel about the sequel coming out in the first place, but went into it with an open mind because I loved the first one. Unfortunately was not a fan. The comedy was off and they recycled basically the same plot. Glad to see Samar return but didn’t like the redemption story they gave her.

  • Suburban Gothic

    Suburban Gothic

    ★★★★½

    MGG and Kate Dennings, my bisexual heart loves it!

  • Catcalls

    Catcalls

    ★★★★

    He had it coming

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★½

    Fell asleep the first time years ago, tried again and while I didn’t fall asleep, still not great. Liked all the history parts though

  • The Orphanage

    The Orphanage

    ★★★★

    A beautiful dark film

  • Uncanny Annie

    Uncanny Annie

    ★★★★

    A fun film with that teen slasher vibe and likable characters. Really enjoyed this one.

  • Stuck in Love

    Stuck in Love

    ★★★★½

    Nat Wolff’s Character broken hearted montage to The Calendar that hung itself by Bright Eyes!

  • The Vanishing

    The Vanishing

    ★★★★½

    This movie, wow. A roller-coaster of a film that shows you the perspective of everyone involved who a loved one goes missing. From the person missing, to their significant other, to the kidnapper and their family as well. So good, Highly suggest this one.

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A long awaited watch that didnt let me know. That headless DR, Yikes. That scene made me sooo uncomfortable.

  • The Beyond

    The Beyond

    ★½

    I was excited to sit down and watch this one because the plot sounded fantastic, the movie however fell short. Was bored out my mind.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★½

    While it's hard to deny that its a good film, its hard to enjoying knowing what all shelley duvall went through.