carnagecandyy has written 43 reviews for films during 2020.

  • Ghost Killers vs. Bloody Mary

    Ghost Killers vs. Bloody Mary

    ★★★½

    Clearly making fun of Ghost Adventures/Hunters and similar series while making a LOT of references to other horror comedies and horror films in general. This film is a little over the top at times, but very enjoyable. Currently available on Shudder.

  • Random Acts of Violence

    Random Acts of Violence

    ★★★★

    While this film may not have the most original concept, it still manages to feel fresh and new. Jay Baruchel is an underrated film maker, and I hope to see more horror from him. Amazing cast, and beautifully shot.

  • Salem's Lot

    Salem's Lot

    ★★★★

    Fantastic Vampire film. 3 minutes might seem too long, but for a film based off a novel, its perfect. Gives the film enough time to develop its characters as well as the towns back story. Can't believe it's taken me this long to watch.

  • 10/31

    10/31

    ★★★

    A horror anthologies that runs along the lines of Trick r treat or tales of Halloween. While it’s definitely a more B movie level, it was still pretty enjoyable!

  • Girls Just Wanna Have Blood

    Girls Just Wanna Have Blood

    Feels like a bad attempt to recreate the magic of Jennifer’s Body and All cheerleaders die.

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Wasn’t sure how to feel about the sequel coming out in the first place, but went into it with an open mind because I loved the first one. Unfortunately was not a fan. The comedy was off and they recycled basically the same plot. Glad to see Samar return but didn’t like the redemption story they gave her.

  • Suburban Gothic

    Suburban Gothic

    ★★★★½

    MGG and Kate Dennings, my bisexual heart loves it!

  • Catcalls

    Catcalls

    ★★★★

    He had it coming

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★½

    Fell asleep the first time years ago, tried again and while I didn’t fall asleep, still not great. Liked all the history parts though

  • The Orphanage

    The Orphanage

    ★★★★

    A beautiful dark film

  • Uncanny Annie

    Uncanny Annie

    ★★★★

    A fun film with that teen slasher vibe and likable characters. Really enjoyed this one.

  • Stuck in Love

    Stuck in Love

    ★★★★½

    Nat Wolff’s Character broken hearted montage to The Calendar that hung itself by Bright Eyes!