• Moonwalkers

    Moonwalkers

    ★★★

    It is most definitely a weird one but I was super excited to have Robert Sheehan and Rupert Grint back together (see Cherry Bomb) definitely worth the watch.

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I loved the first one and the one did not let me down. This was an amazing sequel! I will say I was a little worried when all the talk of time loops started but I ended up loving what they landed on. Tree is not what you usually get from a Final Girl and that’s why I love her. 

    If you enjoyed the first one I definitely think you’ll enjoy this one too.

  • The Final Destination

    The Final Destination

    ★★

    I wanted to love it but I do not. The first three films went strong till this one and it’s said because it has a decent cast it just felt off and the characters weren’t likeable 


    That pool scene though...

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★★★

    It’s rear that a franchise keeps it going so well but the 3rd one does it!

  • Final Destination 2

    Final Destination 2

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching right now! Love this film, a nearly perfect sequel. Just disappointed we don’t see Alex again.

  • Final Destination

    Final Destination

    ★★★★★

    My second favorite franchise. I love it, it’s like death was made into a slasher film!

  • Highway

    Highway

    ★★★★

    I discovered this movie having a Jake Gyllenhaal marathon and it became a fast favorite. It’s funny and dark and Jared Leto is wonderful in it as well. They’re friending feels believable. Totally slept on film.

  • The Good Girl

    The Good Girl

    ★★★★

    Another great Jake Gyllenhaal film, plause Jennifer Anniston.  It’s such an emotional and messed up film. Love it!

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★

    I happen to love this film. The Sodiac killer is so interesting and. It nearly talked about enough. I love the visual of the film and the cast is wonderful.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★

    I like everyone else was super excited for this one, the trailer looked amazing and the cast is +A. But I was also very much disappointed. All the good stuff was in the trailer and what is the point of putting a “horror” on Netflix if you don’t take advantage of it and show some stuff.

  • Camera Obscura

    Camera Obscura

    ★★★★

    Just watched it for the first time and really enjoyed it. Love that it references the Goosebumps episode and reminds me of Final Destination in a way.