carnagecandyy has written 10 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★★

    A classic and my favorite universal monster movie

  • Halloweentown

    Halloweentown

    ★★★★★

    A childhood classic and a film I need to watch every year. There are several female characters that are credited for helping make us spooky gals feels normal growing up (usually played by Winona) but Marnie is one who doesn’t get enough credit. 

    Halloween is Cool

  • Hocus Pocus

    Hocus Pocus

    ★★★★★

    Suck a classic Halloween movie, a must watch for me every year! 🎃

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★★

    A classic and a horror must have. Love this one so much.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★★

    Amazing, and still scary! Love that this film tackles subjects of racism and sexism. Also that ending, wow!

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    Sad to have this series of films coming to an end but this was the perfect ending. As always I laughed, I cried, I cried some more. 3 hours felt like nothing. The Russo brothers did it again!

  • The Dirt

    The Dirt

    ★★★★★

    As a fan of the band I went into this movie very skeptical, but I loved it. The casting was an +A, though Iwan Rheon as Mick was a little off looks wise, but he still did a great job. I loved that it included not just the good, but also the bad. Definitely worth checking out if you are Motley Crue fan.

  • The Road Within

    The Road Within

    ★★★★★

    A fantastic depiction of mental illness and disorders. Robert Sheehan kills it as always and Zoe Kravits gives an amazing performance.

  • Final Destination 2

    Final Destination 2

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching right now! Love this film, a nearly perfect sequel. Just disappointed we don’t see Alex again.

  • Final Destination

    Final Destination

    ★★★★★

    My second favorite franchise. I love it, it’s like death was made into a slasher film!