ada has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Hunter x Hunter: Phantom Rouge

Hunter x Hunter: Phantom Rouge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Legend

Legend

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
10
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Eddy

The Eddy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry