Sort by

carol has logged 35 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seventeen

Seventeen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Body of Deceit

Body of Deceit

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Diaries of Miss Anne Lister

The Secret Diaries of Miss Anne Lister

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Firefly

The Firefly

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Camp Belvidere

Camp Belvidere

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
AWOL

AWOL

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Aimée & Jaguar

Aimée & Jaguar

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry