carolinamsimoes has logged 219 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Love Streams

Love Streams

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
Read the review Edit this entry  
22
Faces

Faces

1968
×
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Walking from Munich to Berlin

Walking from Munich to Berlin

1927
×
Edit this entry  
18
The Song of Avila

The Song of Avila

1967
×
Edit this entry  
18
The Song of Italy

The Song of Italy

1967
×
Edit this entry  
18
The Song of Moscow

The Song of Moscow

1971
×
Edit this entry  
18
The Song of Stockholm

The Song of Stockholm

1981
×
Read the review Edit this entry  
18
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
Read the review Edit this entry  
15
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
14
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
Edit this entry  
26
I Origins

I Origins

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Read the review Edit this entry  
16
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
08
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
How Nice to See You Alive

How Nice to See You Alive

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Daria in 'Is It College Yet?'

Daria in 'Is It College Yet?'

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Daria in 'Is It Fall Yet?'

Daria in 'Is It Fall Yet?'

2000
×
Edit this entry  
25
Uprising!

Uprising!

2015
×
Edit this entry  
16
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Antonieta

Antonieta

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry  
25
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silence

The Silence

1963
×
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hapax Legomena V: Ordinary Matter

Hapax Legomena V: Ordinary Matter

1972
×
Edit this entry  
19
Rain

Rain

1929
×
Edit this entry  
19
About Killing the Pig

About Killing the Pig

2011
×
Edit this entry  
18
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry