• Runaway Bride

    ★★½

  • Practical Magic

    ★★★½

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★

  • Dante's Peak

    ★★

  • Scream

    ★★★★

  • While You Were Sleeping

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The River Wild

    ★★★

  • The Fugitive

    ★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Sneakers

    ★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Beaches

    ★★★

  • Broadcast News

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★★

  • She's Gotta Have It

    ★★★★

  • About Last Night...

    ★★★

  • Footloose

    ★★★½

  • Terms of Endearment

    ★★★½

  • Flashdance

    ★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★

  • Bell, Book and Candle

    ★★

  • Summer Stock

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Christmas in Connecticut

    ★★★½

  • Blithe Spirit

    ★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★