Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Garbo Talks

Garbo Talks

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Queen Bees

Queen Bees

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Georgia Rule

Georgia Rule

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Here Today

Here Today

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hello Again

Hello Again

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Spirit

In the Spirit

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annie

Annie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Truth

Truth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★
Read the review Edit this entry