• Mike Nichols: An American Master

    ★★★★

  • Author: The JT LeRoy Story

  • Wiener-Dog

  • Sisters

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • A Very Murray Christmas

  • Everything Is Copy

    ★★★★

  • The Meddler

    ★★★

  • The Intern

  • Truth

    ★★

  • Room

  • A Walk in the Woods

  • Ricki and the Flash

  • Aloha

  • Carol

  • The Age of Adaline

  • Danny Collins

    ★★★

  • Trainwreck

  • Hello, My Name Is Doris

    ★★

  • Grandma

  • Mistress America

    ★★★★

  • Olive Kitteridge

  • Inherent Vice

  • Laggies

  • This Is Where I Leave You

  • While We're Young

  • 5 Flights Up

  • Last Weekend

  • She's Funny That Way

  • Wild

  • And So It Goes

  • Maps to the Stars

  • The Skeleton Twins

  • Obvious Child

  • American Hustle

  • Saving Mr. Banks

  • August: Osage County

  • The Family

  • Begin Again

  • Enough Said

  • Blue Jasmine

  • Inside Llewyn Davis

  • The Bling Ring

  • The Big Wedding

  • Stevie Nicks: In Your Dreams

  • Admission

  • Short Term 12

  • Touchy Feely

  • Sound City

  • The Spectacular Now

  • The Guilt Trip

    ★★½

  • Silver Linings Playbook

  • The Perks of Being a Wallflower

  • The Company You Keep

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • For a Good Time, Call...

  • People Like Us

  • Moonrise Kingdom

  • Bachelorette

  • Young Adult

  • New Year's Eve

  • Margaret

    ★★★★★

  • Peace, Love & Misunderstanding

  • 50/50

  • Your Sister's Sister

  • The Descendants

  • This Must Be the Place

  • The Help

  • Crazy, Stupid, Love.

  • Larry Crowne

  • Bridesmaids

  • Like Crazy