Sort by

Carson has logged 406 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Alpha

Alpha

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Just, Melvin: Just Evil

Just, Melvin: Just Evil

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry