Carter_Aakhus has logged 374 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
12 Kilometers

12 Kilometers

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Movie Star

The Last Movie Star

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nutty Professor II: The Klumps

Nutty Professor II: The Klumps

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★½
Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry