Sort by

Carter has logged 45 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Ron

Captain Ron

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Symphony in Slang

Symphony in Slang

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Return of Ringo

The Return of Ringo

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
DC Showcase: The Phantom Stranger

DC Showcase: The Phantom Stranger

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maggie Simpson in Playdate with Destiny

Maggie Simpson in Playdate with Destiny

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Return of the Incredible Hulk

The Return of the Incredible Hulk

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: The Hidden Fortress

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: The Hidden Fortress

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry