Sort by

Carter has logged 92 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Battle in Outer Space

Battle in Outer Space

1959
×
★★★
Edit this entry  
31
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Inside: 'Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

Inside: 'Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

2000
×
Edit this entry  
31
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

2004
×
Edit this entry  
26
Inside: 'Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

Inside: 'Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

2000
×
Edit this entry  
26
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malevolent

Malevolent

2018
×
Edit this entry  
25
Demonic

Demonic

2021
×
Edit this entry  
25
The Art of Stanley Kubrick: From Short Films to Strangelove

The Art of Stanley Kubrick: From Short Films to Strangelove

2000
×
Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Monster

The Monster

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Spider Pit Sequence

The Lost Spider Pit Sequence

2005
×
Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★½
Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Beckett

Beckett

2021
×
★½
Edit this entry  
18
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
Edit this entry  
17
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★½
Edit this entry  
17
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Edit this entry  
16
Varan

Varan

1958
×
★★½
Edit this entry  
16
The Mysterians

The Mysterians

1957
×
★★★
Edit this entry  
15
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Rodan

Rodan

1956
×
★★★½
Edit this entry  
15
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Edit this entry  
14
Come True

Come True

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry