Sort by

Kurt Ruffle has logged 219 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zoey's Extraordinary Christmas

Zoey's Extraordinary Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry