Sort by

Kurt Ruffle has logged 34 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry