• 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★½

    The Hitler particles disappearing from Kanye’s body as he watches Jonah Hill in 21 Jump Street

  • The Whale

    The Whale

    ★★★

    The internet lied, The Whale contains an actual film instead of a single frame of Brendan Fraser sitting in a chair

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★

    You bet your ass I didn’t watch this in theatres 🏴‍☠️

  • Creed III

    Creed III

    ★★★★½

    Cannot understate how electrifying this movie’s climax is, feels like an eternity since I last saw a fight scene where I could tell what was going on AND be thrilled.

  • Creed III

    Creed III

    ★★★★

    One of the rare instances of a director being openly influenced by anime in live action and not having it suck

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ½

    The worst film in the MCU, hands down. A visual sludge of the darkest colors you could possibly choose, backed by an utterly broken and dreadfully boring script. Majors is trying his best as Kang but he’s the only saving grace. 

    I never even planned on watching this, my friend just really wanted to see something. Can’t wait for Guardians 3 so I never have to watch a single film in this franchise again.

  • Guardians of the Galaxy Volume 3

    Guardians of the Galaxy Volume 3

    Can’t wait for this movie to release because then I never have to watch a single Marvel movie again

  • Marcel the Shell with Shoes On

    Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★

    I wish Marcel was real

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★★½

    OK wow you guys weren't kidding.

  • Puss in Boots

    Puss in Boots

    ★★

    Eagerly waiting for the sequel to be released in the UK so I can see what everyone’s been praising this past month, so I gotta make do with this for the time being. I watched it a few times years back and remember absolutely nothing. 

    I guess some knowledge should be forbidden after all.

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★

    Liked it more on a second watch, I think I was more so taken aback by how utterly batshit insane the conclusion was compared to the first (which is not a complaint mind you that ending rocked), but yeah it’s pretty good. Johnson is clearly airing out his politics A LOT compared to the previous film which doesn’t make it as sharp in execution as the first, but I’ve personally been holding a lot more contempt for the rich than I have in previous years so preach your shit dude. 

    Also Among Us.

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★½

    Among Us