Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
16
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
★★
Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
Edit this entry  
15
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
Eternal Beauty

Eternal Beauty

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Angel Face

Angel Face

1952
×
★★★
Edit this entry  
25
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Fall

Fall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry