Cary has written 52 reviews for films during 2021.

  • In The Heights

    In The Heights

    ★★★½

    This is a 5/5 if every scene had Vanessa in it.


    Is Usnavi’s kid gonna be named Usarmi? Or Usmariñe?

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    Krasinski really tried to do a Nolan crosscut!

    The biggest faux pas of the sequel is that they had Cillian Murphy but decided to give him a mountain beard. I watched this movie to see that jawline.

  • Cruella

    Cruella

    ★★

    Up next, the prequel to Snow White and the Seven Dwarves, a story that explores the character and motivation of the poisoned apple.

    Coming to Disney Plus late 2022.

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★½

    Ah yes a new addition to the “aggrieved father seeking revenge” pantheon.

    It’s dark. It’s gritty. It’s tense. It’s not really fun. Jason Statham kicks ass and is a role model for all bald men.

    @Guy Ritchie please make more Man From U.N.C.L.E and less of this

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    A predictable story with some pointed criticism at our dependency on technology and the “power of family” stuff. Pretty mediocre from a writing and story standpoint.

    HOWEVER.

    It is VERY refreshing to watch a non-Pixar movie that makes some bold creative decisions, even if they don’t all pay off. There’s clearly some influence from the Lego Batman Movie, but I think from an animation standpoint, this movie takes some risks and experiments with the way an animated story can be told, and for that I really commend the effort!

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I can see how Grace Kelly became a princess.

    Hitchcock’s use of the contrast between light and shadow is revolutionary. The scene where Thorwald smokes a cigarette in the dark and you see the embers go in and out: what a brilliant shot.

    I especially love the fact that Hitchcock draws us in by making us feel like we’re also the ones peeping throw the windows. Every time Jefferies looks through the binoculars or the telephoto lens, it feels like…

  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

    WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

    ★★★

    Solid documentary that shows the rise and fall of WeWork through the human story, but I felt like it could’ve gone deeper in the financial engineering and salesmanship tactics that led to WeWork being one of the most bloated startups to have ever existed.

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    This was a horror movie...the gradual erosion of personal identity is such a tough concept to both comprehend and accept. The final scene between Anthony Hopkins and Olivia Williams is just a MasterClass in acting. This deserves every acting accolade out there!

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    Watch this for the plot

  • Together Together

    Together Together

    ★★★★

    Honestly very surprised by how good this was! Very mushy and awkward and cute and adorable at the same time 🥺

  • The Falcon and the Winter Soldier

    The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

    It’s just kinda...flat?

  • Superman: Red Son

    Superman: Red Son

    ★★★½

    Long live Chairman Somishka