• Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    Watch this for the plot

  • Justice League Dark: Apokolips War

    Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★½

    King Shark is a shark!!!!!!!!!!

  • Justice League: Doom

    Justice League: Doom

    ★★★½

    This one and Crisis on Two Earths are the best Justice League movies out there

  • The Way Back

    The Way Back

    ★★★½

    A by-the-book sports drama led by an emotional performance from Ben Affleck, and is surprisingly (in a good way) less about the sport but more a story about grief and how we cope with it.

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★

    Snyderism but actually good

  • Justice League: War

    Justice League: War

    ★★½

    Now that’s the real Justice League!

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★

    It’s better than WW84. But that’s a low bar.

    I’ve never seen Joss Whedon’s Justice League, so I won’t be able to compare and contrast the differences between the two versions. I admit that I spent half of the movie asking my brother “was this scene in the original”, and bless his patience because if I were him I would’ve slapped me on the 3rd question.

    I will say that I appreciate Snyder’s vision in this story. It felt like…

  • Another Round

    Another Round

    ★★★½

    One thing that I thought was interesting was the inclusion of Kierkegaard and his concept of existential anxiety. Not sure if that was intentional or if it was just because Kierkegaard was Danish and is for some reason a required reading in Danish high schools? But the inclusion of that scene made me want to examine the film through the lens of existential dread and anxiety, and from that perspective this felt like a much more coherent film, with alcohol consumption being a manifestation of and reaction to the absurd.

  • Minari

    Minari

    ★★★★½

    Such a personal, tender, and affecting film. This was my second time watching Minari after first seeing it at Sundance, and I would say that I’m equally emotionally affected now as I was fourteen months ago.

    Minari is a personal story, but it also is a human story. I couldn’t help but think about my own parents and grandparents so many times during the movie, and the obstacles and struggles they faced while trying to start a life in the US.

    Just phenomenal.

  • Okja

    Okja

    ★★★★½

    Okja doesn’t really have an ending. Sure, it has an ending in the sense that it ends. But it lacks a meaningful one in the sense that it doesn’t really resolve any of the issues the story highlights. What happens to the world? Where did the ALF people end up? How does society change? In that regard, I think the lack of a meaningful resolution is in essence what makes this ending so meaningful.

    The magic of Okja and Bong…

  • Tom & Jerry

    Tom & Jerry

    ★½

    If they just had 90 mins of Tom playing the piano and Jerry messing with his performance, this would’ve been 5/5. Instead there’s this convoluted and melodramatic plot line about a wedding, a “proving yourself” message, and subtle acknowledgments of the millennial mindset. For a movie titled Tom & Jerry, there sure aren’t a whole lot of Tom & Jerry in it.

  • A New Leaf

    A New Leaf

    ★★★★

    Take notes everyone this is true love