Cary has written 19 reviews for films rated ★★★½ .

  • In The Heights

    In The Heights

    ★★★½

    This is a 5/5 if every scene had Vanessa in it.


    Is Usnavi’s kid gonna be named Usarmi? Or Usmariñe?

  • Superman: Red Son

    Superman: Red Son

    ★★★½

    Long live Chairman Somishka

  • Justice League Dark: Apokolips War

    Justice League Dark: Apokolips War

    ★★★½

    King Shark is a shark!!!!!!!!!!

  • Justice League: Doom

    Justice League: Doom

    ★★★½

    This one and Crisis on Two Earths are the best Justice League movies out there

  • The Way Back

    The Way Back

    ★★★½

    A by-the-book sports drama led by an emotional performance from Ben Affleck, and is surprisingly (in a good way) less about the sport but more a story about grief and how we cope with it.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★½

    One thing that I thought was interesting was the inclusion of Kierkegaard and his concept of existential anxiety. Not sure if that was intentional or if it was just because Kierkegaard was Danish and is for some reason a required reading in Danish high schools? But the inclusion of that scene made me want to examine the film through the lens of existential dread and anxiety, and from that perspective this felt like a much more coherent film, with alcohol consumption being a manifestation of and reaction to the absurd.

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

    A dazzling final performance by Chadwick Boseman and an usual showing of Viola Davis’ phenomenal acting chops, Ma Rainey’s Black Bottom is elevated by its cast and characters.

    The problem I have with the film, I think, stems from the fact that this was based on a play (a masterful August Wilson one at that). The movie just felt like someone put a camera in a theater and filmed everything like it was a play. I imagine that some of…

  • One Night in Miami...

    One Night in Miami...

    ★★★½

    Social movements are complicated, and we all have our own roles to play in them.

    A fascinating character study on four individuals who championed and fought for progress and social change in their own ways. The story is not always neat, and the pacing is not always consistent, but you can clearly feel Regina King’s voice and heart underneath the dramatic soliloquies delivered by the talented and, dare I say, hot cast. And Leslie Odom Jr’s charisma...wow.

  • Alien

    Alien

    ★★★½

    Wasn’t planning on watching this but saw that it was on HBO so just decided to sit through it.

    What a tense, frightening, and frustrating 2 hours. The film is shot beautifully, and fully captures the claustrophobic atmosphere of the Nostromo. Sounds of water dripping onto metal crates, lights flashing in and out in the backdrop, and the occasional clings and clangs exacerbate the feeling of dread and isolation. It is clear the influence this film has had on the…

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★½

    Pete Davidson home videos

    A surprisingly heartfelt, well-meaning, and humorous film. Shout out to Pete Davidson for sharing and telling such a personal story.

  • The Undoing

    The Undoing

    ★★★½

    Saucy

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★½

    MC Hammer wrote the credo for an entire generation of start up founders

    Not as extensive as Carreyrou’s book but it’s exciting to see sociopathy live on screen