Cary has written 20 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I can see how Grace Kelly became a princess.

    Hitchcock’s use of the contrast between light and shadow is revolutionary. The scene where Thorwald smokes a cigarette in the dark and you see the embers go in and out: what a brilliant shot.

    I especially love the fact that Hitchcock draws us in by making us feel like we’re also the ones peeping throw the windows. Every time Jefferies looks through the binoculars or the telephoto lens, it feels like…

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    This was a horror movie...the gradual erosion of personal identity is such a tough concept to both comprehend and accept. The final scene between Anthony Hopkins and Olivia Williams is just a MasterClass in acting. This deserves every acting accolade out there!

  • Minari

    Minari

    ★★★★½

    Such a personal, tender, and affecting film. This was my second time watching Minari after first seeing it at Sundance, and I would say that I’m equally emotionally affected now as I was fourteen months ago.

    Minari is a personal story, but it also is a human story. I couldn’t help but think about my own parents and grandparents so many times during the movie, and the obstacles and struggles they faced while trying to start a life in the US.

    Just phenomenal.

  • Okja

    Okja

    ★★★★½

    Okja doesn’t really have an ending. Sure, it has an ending in the sense that it ends. But it lacks a meaningful one in the sense that it doesn’t really resolve any of the issues the story highlights. What happens to the world? Where did the ALF people end up? How does society change? In that regard, I think the lack of a meaningful resolution is in essence what makes this ending so meaningful.

    The magic of Okja and Bong…

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★½

    So horny, so devious, so fucked up. Two thumbs up definitely recommend.

    The control of the story and pacing is just incredible. The three parts feed on top of each other, but progressively get more and more messed up, while at the same time revealing more and more about the story and its characters. Maybe this is best described as a three course meal: each of the first two courses leaves you wanting for more, while the third completely overwhelms you and buries you in a torrent of flavors.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    Watched with director’s commentary

    Hearing Fincher explain every shot and the stories behind the scenes made this movie even better.

    Gone Girl is a stylistic and fascinating film, telling a deeply disturbing story that has all the hallmarks of Fincherism: cool color palettes, slow camera pans, and eerie and offputting atmosphere. Rosamund Pike’s performance is phenomenal and I think would have easily won the Oscar if Julianne Moore hadn’t been around that year. Ben Affleck sorta plays a version of…

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★½

    I’ve been trying to write something down for the past ten minutes but I’m just too emotionally vulnerable and drained right now to do anything extensive. This is such a subtly tender movie that I want to describe as a cathartic architecture porn.

    I mean, this movie makes me want to visit Columbus, Indiana. The birth place of Mike Pence. That’s gotta be saying something.

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★½

    I’ll take “seduced by a blonde in the dining cart” for 600 please

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

    When I first signed up for letterboxd, I had rated this movie 3 stars in a moment of delirious snobbiness, thinking that it wasn’t worthy of the higher stars reserved for great films...but man, looking back now how wrong I was.

    Seriously, what’s not to love about this movie? CGI aged very well, choreography was top notch, there’s funny moments, there’s drama, the first time you meet Johnny Depp’s Jack Sparrow. The score!!! Instant classic...and can’t forget the classic “that’s…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    Beethoven wrote some of his most powerful pieces after he started losing his hearing. Story goes that he would compose by feeling the vibrations by holding a pencil with his teeth and touching the strings. As a result, Beethoven’s later pieces eschewed the wide range of frequencies that his earlier pieces would contain, instead favoring sounds from the lower registers that produced a much more solemn and, to a certain extent, angry sound. Perhaps his most famous piece, Piano Sonata No.…

  • Burrow

    Burrow

    ★★★★½

    The power of animation!

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Beautifully animated with an inspiring story...Pixar never fails to deliver.