Cary has written 19 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    A predictable story with some pointed criticism at our dependency on technology and the “power of family” stuff. Pretty mediocre from a writing and story standpoint.

    HOWEVER.

    It is VERY refreshing to watch a non-Pixar movie that makes some bold creative decisions, even if they don’t all pay off. There’s clearly some influence from the Lego Batman Movie, but I think from an animation standpoint, this movie takes some risks and experiments with the way an animated story can be told, and for that I really commend the effort!

  • Together Together

    Together Together

    ★★★★

    Honestly very surprised by how good this was! Very mushy and awkward and cute and adorable at the same time 🥺

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★

    Snyderism but actually good

  • A New Leaf

    A New Leaf

    ★★★★

    Take notes everyone this is true love

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    I want a Tuk Tuk and I want it NOW

    Best Disney princess film since Mulan

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★★

    I Like Rosamund Pike a Lot

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven

    ★★★★

    The amount of charisma in this oh my god

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    A quiet and somber reflection on grief, loss, and our attachment to the material. It’s movies like this one that inspire me to toss everything out and live out in the Yukon, though the practical side of me always puts a stop to that train of thought before it picks up momentum.

    The use of non-actor actors in movies can be hit-or-miss, but I think this movie (and Sound of Metal) shows that if you approach the story with care and affection, the non-actor actors really help lift up and humanize the film.

    Frances McDormand is a national treasure.

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    Kaluuya is fucking phenomenal as a fiery, yet subdued, Fred Hampton. And Lakeith Stanfield is a revelation. I’d go out and say that Stanfield’s portrayal of William O’Neal deserves more praise than Kaluuya’s performance (which is funny because Jesse Plemons’ character told Stanfield that he should get an Academy Award).

    I feel like the movie does play a little fast and loose with some of the events that lead up to Hampton’s assassination, but does a great job capturing sentiments…

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

    A competently made, beautifully written, by-the-book court room drama that showcases the talents of Sorkin the writer, but lacks dazzle from Sorkin the director. 

    I feel like these couple of years have encouraged the production of many dramas set against the backdrop of 1960s US (see: BlacKkKlansman, Green Book, If Beale Street Could Talk, OUATIH, The Post, Selma, or more recently One Night in Miami, Sylvie’s Love, the upcoming Judas and the Black Messiah...and I’m sure I’m missing many more).…

  • Under Siege

    Under Siege

    ★★★★

    “I’m just the cook.”

    I think this is one of the first movies I remember watching. We had a VCR copy of this back home in our basement, and every other weekend, my dad would pop it in the VCR player and we’d watch Casey Ryback kick some ass.

    Part of the late 80s and early 90s inspired cohort of “Die Hard” themed movies, I would argue that this is the one (and also maybe Speed, being Die Hard on…

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★

    Fast and Furious: The Prequel